Flora Araştırmaları Derneği Kurucu Üyeleriden Prof. Dr. Kemal Hüsnü Can Başer’e İtalya’dan Onur Madalyası

Derneğimizin kurucu üyelerinden, Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. K. Hüsnü Can Başer’e İtalya’da düzenlenen 53. Uluslararası Uçucu Yağlar Sempozyumunda Onur Madalyası takdim edildi.

Daha önce sadece 3 bilim insanına verilen madalya, Prof. Dr. Başer’e uçucu yağlar bilimine yaptığı üstün katkıları nedeniyle verildi. Prof. Dr. Başer, madalyasını aldıktan sonra yaptığı teşekkür konuşmasının ardından sempozyumda “Uçucu Yağların Geleceği Hakkında Bazı Düşünceler” adlı bildirisini de sundu.

Farmakognozi alanında ilk akla gelen isimlerden olan ve bilim dünyasında, doğal ürünler, tıbbi ve aromatik bitkiler ile uçucu yağlar konusunda yaptığı çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Başer, meslek hayatı boyunca pek çok kurumdan aldığı ödüllere, ‘ISEO Onur Madalyası’nı da eklemiş oldu. TUBİTAK Bilim Ödülü, IFEAT Üstün Hizmet Madalyası, ISHS Madalyası, Altın Havan Üstün Hizmet Ödülü, Türk Eczacıları Birliği Yaşam Boyu Onur Ödülü’nün de aralarında bulunduğu prestijli ödüllerin de sahibi olan Prof. Dr. Başer’in “Uçucu Yağlar El Kitabı: Bilim, Teknoloji ve Uygulamalar” kitabı da ABD’de “Yılın Kitabı” seçilerek, Mükemmeliyet Ödülü’ne layık görülmüştü. İtalya Milazzo’da yapılan 53. Uluslararası Uçucu Yağlar Sempozyumu’nun ardından İtalya’nın Sicilya adasındaki Palermo ve Erice kentlerinde Akdeniz Bölgesi Bitki Taksonomistleri Birliği (Organization for the Phyto-Taxonomic Investigation of the Mediterranean Area – OPTIMA) tarafından düzenlenen 17. OPTIMA Kongresine de katılan Prof. Dr. K. Hüsnü Can Başer, burada da “Uçucu Yağların Bilimi, Teknolojisi ve Kullanımları: Dün ve Bugün” adlı kongre açış konuşmasını yaptı. OPTIMA’nın Bilim Komitesi ve Uluslararası İcra Komitesi üyesi de olan Prof. Dr. Başer’in teklifi üzerine 18. OPTIMA Kongresi’nin 2026’da Kapadokya’da, düzenlenmesi de oy birliği ile kabul edildi.

About author

Author
Selçuk Tuğrul Körüklü

Mesaj Bırakın