Sayın Ali Nihat GÖKYİĞİT

23 Şubat, Derneğimizin Onur Kurulu Başkanı Sayın Ali  Nihat Gökyiğit’in Doğum Günü. 

Sayın Gökyiğit sayesinde, onun büyük desteği ile kurulan derneğimiz  maddi açıdan sorunsuz bir şekilde yaşamını sürdürdüğü gibi, “Ali Nihat Gökyiğit Vakfı” tarafından yaklaşık 2000 yılından itibaren desteklenen çok sayıda ulusal çapta floristik botanik projesi de hayata geçirilmiştir.  ANG Vakfı ülkemiz botaniğine karşılıksız çok önemli katkılarda bulunmuş ve  floristik botanikçilerimizin düşleyemiyecekleri, Türkiye Bitkileri Listeleri, Resimli Türkiye Florası Projesi ve nihayet  Türkiye Damarlı Bitkiler Kırmızı Kitabı gibi dev projelerinin gerçekleştirilmesi veya başlatılmasını sağlamıştır. 1990’lı yılların sonundan itibaren gerçekleştirilen ve ülkemizin yaman botanikçilerinin katıldığı Dinozor Botanikçiler gezileri de sevgili Gökyiğit’in sayesinde gerçekleştirilmiştir.
Ayrıca,  tehdit altındaki  pek çok nadir endemik bitkimizin yetiştiği yerlerdeki habitatlarda korunmasını hedefleyen projeler de ANG Vakfı tarafından desteklenmektedir. Nihayet rahmetli eşi Nezahat hanımefendinin adını taşıyan, hakikaten  ülkemizin ve Balkanların en gelişmiş botanik bahçesi unvanını fazlası ile hak eden Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, her türlü takdirin üzerinde bir kuruluş haline gelmiştir. ANG Vakfı tarafından cömertçe desteklenen bu projeler sonucu ülkemiz hızla, dünya botanik camiasında hak ettiği yeri alma aşamasına gelmiştir.  Sevgili Nihat Gökyiğit, floristik botanik alemimiz için, dünyada pek az örneği olan destekleyicilerden birisidir. Umudumuz daha nice yıllar bu projelerden  devam edenleri tamamlayıp başarıya ulaştırmaktır. 

Kendisine Derneğimiz ve Türk Floristik Botanik Camiası Adına Sağlıklı, Mutlu ve Her Zamanki Gibi Verimli  Bir Ömür Diliyoruz. 

Flora Araştırmaları Derneği

About author

Author
Selçuk Tuğrul Körüklü

Mesaj Bırakın